OSTONA, 2026-yil 16-fevral – Karavan Info axborot agentligi. Bugungi kunda Qozog'istonda milliy va ko'plab xalqaro ommaviy axborot vositalari tomonidan faol muhokama qilinayotgan asosiy mavzu mamlakat Konstitutsiyasiga kiritilgan o'zgartirishlardir. Yangilangan Asosiy Qonunning qabul qilinishi haqli ravishda mamlakat tarixida yangi bosqich deb hisoblanishi mumkin.
Bir nechta ommaviy axborot vositalarining iltimosiga binoan Rossiya Qozoqlari Federal Milliy-Madaniy Avtonomiyasi Prezidenti va Millatlararo Munosabatlar bo'yicha Prezident Kengashi a'zosi yangi Konstitutsiya loyihasining ayrim qoidalari bo'yicha fikr bildirdi.
Yangi versiya nafaqat barqarorlik va ijtimoiy totuvlikni saqlab qolishi, balki mustahkamlashi, ayniqsa, respublika rasmiylari an'anaviy ravishda alohida e'tibor qaratib kelgan qadriyatlar – millatlararo va lingvistik munosabatlar sohasidagi munosabatlarni mustahkamlashi muhimdir.
Oxir-oqibat, ushbu muhim siyosiy va huquqiy jarayonda hal qiluvchi so'z Qozog'iston fuqarolarida qoladi.