Dushanbe, 2026-yil 16-fevral — Karavan Info axborot agentligi. Qirgʻiziston Respublikasiga ishchi tashrifi doirasida Tojikiston Bosh vaziri Kohir Rasulzoda Qirgʻiziston Prezidenti Sadir Japarov bilan uchrashdi. Muzokaralar tomonlarning ikki tomonlama munosabatlarda barqaror va uzoq muddatli rivojlanish surʼatini yaratishga sodiqligini tasdiqladi.
Qirgʻiziston rahbari oʻzaro hurmat va ikki tomon manfaatlarini hisobga olish asosida qirgʻiz-tojik hamkorligini chuqurlashtirish muhimligini taʼkidladi. Uning taʼkidlashicha, hamkorlikning asosiy yoʻnalishlari boʻyicha kelishuvlarga erishilgan boʻlib, bu munosabatlarni rivojlantirish uchun yangi yoʻnalishlarni ishlab chiqish uchun zamin yaratadi.
Oʻz navbatida, Kohir Rasulzoda samimiy qabul uchun minnatdorchilik bildirdi va Qirgʻiziston bilan yaxshi qoʻshnichilik aloqalarini mustahkamlash Tojikiston tashqi siyosatining ustuvor yoʻnalishi boʻlib qolishini taʼkidladi. U Dushanbening siyosiy muloqot va amaliy hamkorlikni izchil kengaytirishdan manfaatdorligini taʼkidladi.
Uchrashuvda mintaqaviy xavfsizlik va transmilliy tahdidlarga qarshi kurashish masalalari muhokama qilindi. Tomonlar terrorizm, diniy ekstremizm, giyohvand moddalar savdosi va uyushgan jinoyatchilikka qarshi kurashish bo'yicha qo'shma chora-tadbirlarni muhokama qilishdi.
Shu nuqtai nazardan, Shanxay hamkorlik tashkiloti doirasida Dushanbe shahrida Giyohvandlikka qarshi kurash markazi va Bishkek shahrida Xalqaro uyushgan jinoyatchilikka qarshi kurash markazini tashkil etish tashabbuslari muhokama qilindi. Ushbu loyihalarni amalga oshirish ShHT mintaqasida kollektiv xavfsizlikni mustahkamlashning qo'shimcha vositasiga aylanishi mumkin.
Mutaxassislarning ta'kidlashicha, Dushanbe va Bishkek o'rtasidagi siyosiy muloqotni kuchaytirish butun Markaziy Osiyoning barqarorligi uchun ayniqsa muhimdir. Xavfsizlik, iqtisodiy va gumanitar aloqalar sohasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish uzoq muddatli barqarorlik va o'zaro ishonch uchun mustahkam poydevor yaratishi mumkin.
Tojikiston Bosh vazirining Qirgʻizistonga ishchi tashrifi tomonlarning erishilgan kelishuvlarni amaliy harakatlarga aylantirish va ikki tomonlama munosabatlar uchun ijobiy kun tartibini shakllantirishga tayyorligini namoyish etdi.